advertise

جایگاه زن در اسلام

فاطمه پیوسی
فاطمه پیوسی

گاهی اوقات پیش می‌آید که خانم‌ها وقتی با هم صحبت می‌کنند گله می‌کنند که اسلام دست و پای ما خانم‌ها را بسته و فقط به مردها میگویند شما بروید هر کاری دلتان می‌خواهد بکنید بروید ۴ تا زن بگیرید. شما هرطور دوست دارید رفتار کنید ولی زن هیچ نباید بگوید. در صورتی که این تفکر تفکر اشتباهیست.
دین ما اصلاً اینطور نیست
یک عده از دوستان هستند که مطالعه دارند روی دین و می‌دانند که اینطور نیست و ما اصلاً با این دوستان کاری نداریم یک عده دیگر هستند که فقط گله می‌کنند نمی‌روند صحت و سقم یک مطلبی را در بیاورند و مطمئن شوند آیا دین ما این را گفته یا نه ایا گفته این کار باید انجام شود یا نه؟ دین گفته این اتفاق بیفتد یا نه
شاید باورتان نشود دین اسلام جزو برترین دین‌های شناخته شده در دنیا است.


زنان در اسلام| فاطمه پیوسی

اهمیت بالای بانوان در دین اسلام

دین اسلام دینی هست که بی‌نهایت به زن اهمیت میدهد و اهمیت و ارزشی که دین اسلام به زن داده را شما در بقیه ادیان نمی‌بینید و نمی‌توانید آن را حس کنید.
برایتان توضیح میدهم.
در نگاه دین اسلام خانواده به عنوان یک پایه و رکن بسیار مهم و سلول اصلی جامعه است .
دین اسلام بی‌نهایت روی خانواده تاکید دارد و اعتقاد دارد که یک خانواده اگر خانواده سالمی نباشه، اگر سرزنده نباشد ، بانشاط نباشد میتواند یک ضربه بزرگی را به اجتماعش وارد کند.
هرچقدر خانواده سالم تر ، پویاتر و تندرست تر باشد امکان پیشرفت جامعه بخصوص پیشرفت فرهنگی در جامعه بسیار بالا میرود .
وقتی یک خانواده از پایه و رکن اساسی اش ، قدرتمند و روی اصول و مبانی بار بیاید ناخودآگاه اجتماع در یک بخش فرهنگی که همین خانواده هست رشد پیدا میکند.


تاثیر رفتار های متقابل

دوست عزیزی که من با او در ارتباط بودم خیلی جالب صحبت می کرد "وقتی حرف میزد میگفت: من به محمد آقامون گفتم اول که از مدرسه اومد درساش رو بنویسه چند بار که این رو تاکید کرد گفتم : منظورت از محمد آقا پسرته؟
گفت: بله من با احترام باهاش برخورد می کنم، که اون هم یاد بگیره با من با احترام برخورد کنه ، اون مامان جانم که می خوام رو بگه ، اون چشمی که می خوام رو بگه
اگر اون جوری که من دوست دارم برخورد کنه  توی اجتماع هم همین‌طور خواهد بود"
عزیزان دلم یادتان باشد یک طرز تفکر یک طرز تفکر است.
در بچگی میتواند بنیان یک خانواده را در آینده بسازد همین آقا محمد یک روزی بزرگ می شود با همسرش با همین احترام صحبت می کند؛ چرا؟ چون از مادرش احترام دریافت کرده است.
پس باید این را در نظر داشته باشید که اسلام دینی نیست که بخواهد خانواده را سانسور کند یا اینکه یکسری از اعضای خانواده را حذف کند یا یک سری ها را تحقیر کند از نظر دین اسلام خانواده بدون حضور یک زن مومن و فهیم شکل نمیگیرد؛  یک زنی که میداند چه کار کند،میداند که با همسرش چطور برخورد کند ،می داند که در تربیت فرزندانش چطور باید عمل کند.


نقش بانوان در خانواده

یک همسر خوب میتواند مرد را که به عنوان یک عنصر در جامعه مشغول به فعالیت هست را تبدیل به یک عنصر بسیار مفید و موثر کند.
شما فکر کنید، به عنوان یک مادر چقدر امکانات دارید چقدر میتوانید فرزندانتان را تبدیل به یک عنصر مهم و مفید کنید در اجتماع.
نگاه کنید ببینید آن دسته از دوستانی که دکتر های قوی هستند، فوق تخصص های قوی و نامدار ی هستند، وزرا و وکلای نامدار کشور هستند، اندیشمندان و دانشمندان فوق‌العاده کشور هستند. وقتی نگاه میکنیم در زندگی این افراد همه آنها یک دین خاصی به مادرشان دارند؛ همه این افراد مادرشان را به شکل غیر قابل توضیفی دوست دارند.
میدانید چرا ؟ چون این مادر فهیم بوده است که فرزند از دامانش رشد کرده و بالا رفته است.
دین اسلام نگاهش به زن نگاهی بی نهایت مساوی نسبت به مرد است.
دین ما در آفرینش زن و مرد کاملا مساوات را رعایت کرده است ؛ کلمه‌ای که به عنوان تساوی در دین ما گفته میشود کلمه ای هست که در دین ما برای زن و مرد به کار میرود.

نقش بانوان در خانواده | فاطمه پیوسی

کجای دین به برتری زن و مرد اشاره شده؟

تفاوت های روحی و فیزیکی را کاری نداریم این تفاوت‌ها کاملا بدیهی هستند که از نظر منطقی ما می‌پذیریم اما هیچ کجای دین ما مرد بر زن برتری ندارد.
هیچ جای دین در جای جای قرآن هر جایی که راجع به آفرینش انسان سخن گفته و فرمایشی از طرف خداوند نوشته شده در جای جای قرآن زن و مرد را با هم برابر میدانستند؛ نگاه نکنید که تزریق تفکر بیگانه می آید مثل یک آمپول در مغز ما تزریق میشود که اسلام‌ الاوبلا فقط به مرد نقش میدهد.
اسلام به قدری برای زنان اهمیت قائل شده است که می گوید تمام حفظ کیان خانواده با مرد است.
امرار معاش با مرد است.
نفقه با مرد است.
مسئولیت های زندگی با مرد است و جالب است که به مرد میگوید: تو یک وظیفه خیلی مهم داری آن هم ایناست که جدا از همه این مسئولیت‌ها دائماً قدرشناس نقش و زحمات همسرت در خانه باشی.

در مورد خانم هایی که در محیط خارج از منزل مشغول به کار هستند. وقتی یک زنی با تمام مشغله های فکری در تربیت فرزند، در نگهداری فرزند ،رسیدگی به خانواده و به نوعی حفظ کیان خانواده خود در تلاش است؛ اسلام اعتقاد دارد این زن باید مورد قدردانی بیشتری قرار بگیرد؛ به دلیل اینکه جدا از تمام مسئولیت هایی که از نظر وجودی از بدو آفرینش خداوند در وجودش نهاده، در عین حال یک ویژگی و مسئولیت دیگری را به دوش می کشد به نام اشتغال در بیرون از خانه ؛ و مرد موظف هست که قدردان این زن باشد.
اسلام زن را در جایگاه بسیار بالایی قرار داده است.
اگر زن در خانواده امنیت روانی ، اخلاقی و آسایش داشته باشد دقیقاً می تواند یک لباس و پوشش آرامش بخش برای مردش باشد.
همین طور که همسرش برای او مثل یک لباس و پوشش آرامش بخش هست.

آیات قرآنی در رابطه با جایگاه بانوان در اسلام

مودت و رحمت بین زن و مرد

باید این را در ذهنمان بیاوریم که قرآن از ما درخواست دارد که مودت و رحمت بین زن و شوهر همیشه بر قرار باشد، هر چقدر که میزان مودت بین زن و شوهر بیشتر باشد. ناخودآگاه موجب حل مشکلات بیرون خونه برای مرد و زن  و راحت‌تر کنار گذاشته شدن آن می شود.
اگر زن در خانه که به عنوان آسایشگاه و سنگر اصلی زندگی اوست، آرامش داشته باشد به راحتی می‌تواند از پس مشکلات بزرگ زندگی بر بیاید و شک نداشته باشید که در عرصه اجتماع می تواند بی نهایت بدرخشد و بی نهایت قدرتمند عمل کند و اسلام این موضوع را وظیفه مرد در جامعه می داند.
این را وظیفه مرد میداند که ب زن این آرامش رو بدهد، این احساس خوب را بدهد
چهره‌ای که اسلام دارد از زن به تصویر میکشد چهره یک انسان کامل در تمام ابعاد وجودی برابر با چهره انسانی یک مرد است.
یعنی تمام شایستگی‌ها و استعدادهایی که خداوند به مردها در راه رسیدن به کمال و سعادت قرار داده آنها را بدون هیچ نقشی در راه رسیدن به کمال و سعادت برای زن هم قرار داده است.
نگاه اسلام به زن یک نگاه فوق العاده متعالی است.
فوق العاده بالاست.


نقش زن در اسلام | فاطمه پیوسی

اسلام از نظر حیثیت

در دین اسلام از نظر حیثیت انسان بودن، هیچ فرقی بین زن و مرد وجود ندارد دقیقاً از نظر رسیدن به قرب الهی جایگاه الهی زن و مرد با هم یکسان است ، این را آیات قرآن میگوید.
در آیه قرآن در مورد این موضوع صحبت می شود که از نظر قرب الهی زن و مرد در یک جایگاه یکسانی نسبت به هم هستند نه با فاصله نه دورتر و این ایمانشان هست که موجب این فاصله می شود.
زن و مرد یکسری موارد اشتراک دارند که این موارد اشتراک بر اساس چیزهایی که از مطالعه قرآن به دست آمده می تواند یک مورد از لحاظ اهمیت انسانی باشد.
خداوند هر دو از یک جنس آفرید و وحدت را در بین آنها گذاشت به وسیله پیوندی که با هم دارند
در آیه ۱۸۹ سوره اعراف خداوند بسیار زیبا می‌فرماید.


هُوَ الَّذِینَ خَلَقَکُمْ مِنْ نَفَسٍ وَاحِدَهُ وَ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لْیَسْکُنْ اَلْیَهَا
او کسی است که آفرید برای شما از جنس خودتان همسرانی را تا با آنها آرامش یابید.


در گذشته خیلی خیلی دور که در قوم جاهلیت اعراب ، اعراب جاهل زن را زنده به گور می کردند اسلام آمد که به آنها بگوید زن یک انسان است با تمام ویژگی‌های شرافتمندانه ای که در مردها هست این ویژگی ها در زن هم وجود دارد و باید به او اهمیت بدهند.


یَا اَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ اَلَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفَسٍ وَاحِدهِ وَ خَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَ بَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً کَثِیراً وَ نِسّاً وَ تَقُو اَللَّهَ اَلَّذِی تُسَائِلُونَ بِهِ الارحام ان اللّهَ کانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبا
ای مردم پروا گیرید پروردگارتان را همان که شما را از یک نفس آفرید و او را هم از همان نفس آفرید
و از آن دو مردان و زنان بسیاری پراکنده ساخت و خدایی را پروا بگیرید که به او از یکدیگر می پرسید خویشاوندان
خداوند بی گمان کاملا مراقب شما


عبارت '' وَ خَلَقَ مِنْهَا ''  یک عبارتی هست که در این آیه شریفه اومده داره به روشنی نشان می‌دهد که جفت حضرت آدم از جنس خود حضرت آدم بوده وقتی اسلام اینچنین اشتراکی را بین حضرت آدم و حوا میزارد نمیتواند زن را تحقیر کند.
اصلا با تحقیر زن این دیدگاه در تناقض هستش حتی در بحث فریبی که آدم و حوا در بهشت خوردن توسط وسوسه های شیطانی تحت هیچ شرایطی نمیاد بگوید زن فریفته شد مرد را فریب داد.
بگوید هر دو یعنی اشتراک میذاره بین دو تاشون طوری که ببینید در تورات و انجیل آیات و کلامی که وجود دارد به این مضمون هستش که زن باعث فریب مرد شده حتی در تورات در مورد چیزی که نسبت به فریفته شدن آدم و حوا هست
باب سوم آیه ۱ تا ۱۳ تورات در مورد اینکه زن مقصر است اینطور می گوید مار با زن به گفت و گو می پردازد و او را وسوسه می کند و می فریبد و سرانجام چون زن دید آن درخت برای خوراک نیکو است و به نظر خوش نما و درختی دلپذیر و دانش افزا است.
از میوه اش گرفت بخورد و به شوهر خود نیز داد و او هم خورد.
داره بگوید آدم فریب نخورده بود حوا بود که فریب خورد و زمانی که آدم مورد اطاب خداوند قرار مییرد و خداوند از او می پرسد؟ چرا این کارو کردی آدم در تورات این رو بگوید.
آدم به خداوند میگوید که این زنی که قرین من ساختی وی از میوه درخت به من داد و من خوردم یعنی زن من را فریب زد و آنگاه خداوند ب زن گفت این چه کاری است که کردی زن گفت مار مرا اغوا کرد و اگر همینجور ادامه پیدا می‌کرد. با مار هم صحبت می‌شد. مار هم می‌گفت خرس مرا فریب زده خرس هم میگفت موش این کار را کرده است و به همین صورت زنجیره وار یکی یکی دیگر را اغوا کرده تا فریب بخورند.
اما اسلام این طور نیست چرا که در تورات آمده که شیطان توسط حوا انسان را فریب داده یعنی یک زن عامل فریفته شدن وی هست.


توی قرآن آیاتی هست که آمده زن را جدا کرده و مرد را جدا در واقع هر دو صیغه را به کار برده خداوند در آیه ۳۰ و ۳۱ سوره نور می فرمایند.


قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى لَهُمْ إِنَّ اللّهَ خَبِیرٌ بِما یَصْنَعُونَ ۳۱وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ

به مؤمنان بگو چشم هاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند; این براى آنان پاکیزه تر است; خداوند از آنچه انجام مى دهند آگاه است! ۳۱ ـ و به زنان با ایمان بگو چشم هاى خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را ـ جز آن مقدار که نمایان است ـ آشکار ننمایند، و (اطراف) روسرى هاى خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر براى شوهرانشان، یا پدرانشان یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم کیششان، یا بردگانشان (کنیزانشان) یا افراد سفیه که تمایلى به زن ندارند، یا کودکانى که از امور جنسى مربوط به زنان آگاه نیستند; و هنگام راه رفتن پاى هاى خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود. (و صداى خلخال که بر پا دارند به گوش رسد). و همگى به سوى خدا بازگردید اى مؤمنان، تا رستگار شوید!


ببینید چه زن و چه مرد به هر دو می گوید.
همینطور در آیه دوم از همین سوره خداوند میفرمایند هر یک از زن و مرد زناکار را چه زن و چه مرد زناکار را صد تازیانه بزنید،
فرقی ندارند پس با هم یکسان هستند.
بین زن و مرد هیچ تفاوت ناروا و ظالمانه ای نباید وجود داشته باشد.
اوایل اسلام اعراب مشرک آداب و رسومی داشتن که دختر ها رو زنده به گور میکردن و جنس مونث رو به نوعی یک ستم بزرگ بهش روا میداشتن که خداوند این کارشون رو کاملا نکوهش کرد.
و کاملا برای اونها این مسئله رو مسئله رد شده از جانب اسلام نشون داد و خواست که دیگه این اتفاق نیفته و پیامبر ما هم در صدد این بود که کاری کنه این اتفاق دیگه تکرار نشود.
همینطور که مردها در فعالیت های اجتماعی و سیاسی‌ مستقل هستند. زنها هم در فعالیت های اجتماعی و سیاسی استقلال دارند.
تا اونجایی که تفاوتهای جسمی و روانی و حکمت الهی چیزی رو اقتضا نکنه آنها به طور یکسان در شئون اجتماعی حق مشارکت دارن این رو اسلام میگوید.


بهترین آیه هایی که برای استقلال زنان در امور اجتماعی و سیاسی دلالت میکنه آیه ۱۰ تا ۱۲ سوره ممتحنه هست.


یَا اَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اِذَا جَاءَکُمُ الْمُؤْمِنَاتُ مُهَاجِرَاتٍ فَامْتَحِنُوهُنَّ اللَّهُ اَعْلَمُ بِاِیمَانِهِنَّ فَاِنْ عَلِمْتُمُوهُنَّ مُؤْمِنَاتٍ فَلاَ تَرْجِعُوهُنَّ اِلَی الْکُفَّارِ لاَ هُنَّ حِلٌّ لَهُمْ وَ لاَ هُمْ یَحِلُّونَ لَهُنَّ وَ آتُوهُم مَا اَنفَقُوا وَ لاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ اَن تَنکِحُوهُنَّ اِذَا آتَیْتُمُوهُنَّ اُجُورَهُنَّ وَ لاَ تُمْسِکُوا بِعِصَمِ الْکَوَافِرِ وَ سْاَلُوا مَا اَنفَقْتُمْ وَ لْیَسْاَلُوا مَا اَنفَقُوا ذلِکُمْ حُکْمُ اللَّهِ یَحْکُمُ بَیْنَکُمْ وَ اللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ (۱۰) وَ اِن فَاتَکُمْ شَی‌ءٌ مِنْ اَزْوَاجِکُمْ اِلَی الْکُفَّارِ فَعَاقَبْتُمْ فَآتُوا الَّذِینَ ذَهَبَتْ اَزْوَاجُهُم مِّثْلَ مَا اَنفَقُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی اَنتُم بِهِ مُؤْمِنُونَ (۱۱) یَا اَیُّهَا النَّبِیُّ اِذَا جَاءَکَ الْمُؤْمِنَاتُ یُبَایِعْنَکَ عَلَی اَن لاَ یُشْرِکْنَ بِاللَّهِ شَیْئاً وَ لاَ یَسْرِقْنَ وَ لاَ یَزْنِینَ وَ لاَ یَقْتُلْنَ اَوْلاَدَهُنَّ وَ لاَ یَاْتِینَ بِبُهْتَانٍ یَفْتَرِینَهُ بَیْنَ اَیْدِیهِنَّ وَ اَرْجُلِهِنَّ وَ لاَ یَعْصِینَکَ فِی مَعْرُوفٍ فَبَایِعْهُنَّ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُنَّ اِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ

ای کسانی که ایمان آوردید هنگامی که زنان با ایمان برای هجرت نزد شما آمدند آنها را آزمایش کنید خداوند بر ایمانشان آگاه تر است هرگاه آنان را مومن یافتید انان را به سوی کافران باز نگردانید نه آنها برای مافران حلالند و نه کافران برای آنها حلال و آنچه همسران انها به انها بابت ازدواج پرداخت کردند به همسرانشان بپردازید


یعنی در حدی به زن استقلال داده که میگه اگر تو ایمانت رو بدست آوردی و اومدی اعتراف ایمانت رو کردی حتی همسر کافر تو هم نمیتواند تو رو در کنترل خودش در بیارد.
حتی به پیامبر میفرمایند در ایه ۱۲ سوره ممتحنه
ای پیامبر هنگامی که زنان مومن نزد تو آیند تا با تو بیعت کنند که چیزی را شریک خدا ندهند.
دزدی و زنا نکنند فرزندان خود را نکشند و تهمت و افترایی پیش دست و پای کسی نیاندازند و در هیچ کار شایسته ای مخالف فرمان تو نباشند پس با انها بیعت کن و برای انان از درگاه خداوند آمرزش بطلب که خداوند آمرزنده مهربان است.
زنها در دین اسلام مالک هستند.
مالک هستن که از استقلال اقتصادی بهره مند باشند.
توی دین اسلام به سبب آموزه‌های قرآن زن رو مالک دسترنج خودش میداند. در دین اسلام زن رمال که دسترنج خودش میدونه اینو میدونستید.
توی دین اسلام مادرها حقوق ویژه‌ای نسبت به پدر ها دارند ما تو یکسری از آیات داریم که با اینکه زن و مرد رو پدر و مادر رو در یک جایگاه ویژه قرار می‌ده و احسان و نیکی به پدر و مادر رو یکی از درهای بهشت می داند اما بدون تردید مادر رو به دلیل اینکه ٩ ماه فرزند را در شکم خودش دارد تا دو سال به اون شیر میدهد و پرستاری و حفاظت از آن را بر عهده دارد تاثیرگذارتر از پدر میداند و حقی بیشتر برای مادر در نظر می‌گیرد.


وی برخی از آیات قرآن خداوند برای زن جایگاه ویژه‌ای را به عنوان مادر در نظر گرفته و فزونی حقوق مادر بر حقوق پدر را هم نشان داده برای مثال در سوره احقاف آیه ۱۵ آمده که


وَوَصَّیْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَیْهِ إِحْسَانًا ۖ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ کُرْهًا وَوَضَعَتْهُ کُرْهًا ۖ وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا ۚ حَتَّىٰ إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِینَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَىٰ وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی ۖ إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ

ما بر انسان سفارش کردیم که پدر و مادرش نیکی کند مادرش او را با ناراحتی حمل می‌کند و با سختی بر زمین می گذارد دوران حمله شیر گرفتنش سی ماه هست ذکر سختی‌های مادر جدا از حقوق مشترکی که والدین دارن همه مقدمه و اشاره برای جایگاه ویژه و حقوق و مقام برتر مادر هست


واقعاً جایگاه زن جایگاه خاص و ویژه هست و این جایگاه ویژه را اسلام دارد به زن میدهد
تفاوت های روحی زیادی بین زن و مرد وجود دارد
ما گفتیم از نظر شکل شأن و حیثیت انسانی زن و مرد با هم یکی هستند.
اما یکسری تفاوت های روحی و نفسی بین زن و مرد وجود دارد که این تفاوت‌ها است که باعث میشه جایگاه‌های اجتماعی متفاوت بشود.
مثلا خانم ها از نظر عواطف انفعالات و احساسات این سه بعد روانی وجودشان به مراتب خیلی قوی‌تر و قدرتمندتر از مردها هستند.
برای همینه که عاطفه در زنان بیشتر است.
مهربانی در زنان بیشتر است.
مهر و عطوفت در زنها بیشتر است.
برای همینه که زنها خیلی زودتر از مردها گریه میکنند برای همین است که زنها خیلی زودتر از مردها  در مقابل حوادث و اتفاقات متاثر میشوند.
و شاید خود این مسئله باعث شده که توی یکسری از جایگاه ها به زن اجازه حضور در عرصه‌های اجتماعی را در آن جایگاه ها ‌نمیدن توی دینمون توی جایگاه‌های قضاوت های خاص زن را به عنوان قاضی معرفی نمیکنند.
میدونید چرا ؟
چون روحیه انفعالی زن قدرت حکومت را ازش میگیره ناخودآگاه چه بخواهیم چه نخواهیم یکی جلومون اشک و زاری کنه کسی به دست و پامو بیفته دلمون نرم میشه دل زن دل رحیمیه و ناخودآگاه آینده‌نگری ما تحت تاثیر همین حالمون قرار میگیرد.
شما نگاه کنید وقتی که زن و شوهر با هم دعواشون میشه وقتی از دست هم عصبانی میشن وقتی که درگیر میشن مرد یک چیزی میگه اگر همون لحظه شما یه برگه را به خانوم بدی و بگی بیا طلاقتو امضا کن درجا امضا میکنه چون شرایط روحی شرایط احساسی بر او غالب شده و اون غلبه شرایط روحی و احساسی هست که تصمیم گیری زن را دچار چالش می کنه و درگیرش می کنه برای همین هست که تو یک سری از جایگاه ها به حکمت الهی بهتر است که زن توی این جایگاه قرار نگیرد.

ما توی دینمون داریم که میگن شهادت دو زن بر یک مرد.
بعد ما میگیم دوتا زن رو اندازه یه مرد ارزش گذاشتن باور کنید اینطوری نیست فقط به دلیل احساسی عمل کردن زنها میگن شاید یک زن فراموش کرده باشد به خاطر احساسش و زن دیگه در خاطرش بماند.
این ویژگی‌ها ویژگی‌های مطلوبیه که ما داریم.
چون ملایمت ما را بیشتر می کند. احساسات ما رو بیشتر میکنه و همون سرمنشاء همون سرچشمه که قرار است بچه‌ها را وارد اجتماع بکند حال بچه‌ها را تغییر بده و خوب کند و احسنت شون کنه به طرف رشد ببردش اول از همه همون سرچشمه باید خودش در جایگاه خوبی قرار بگیرد.
شما به عنوان یک مادر با تمام خستگی هاتون با تمام فشارها تون با تمام خواب‌آلودگی هاتون باز هم وقتی از در خونه میری تو فرزندانتان را می‌بینی که دارن بازی میکنن کنارشون می شینید و بهشون توجه می کنید.
از در میری تو اولین چیزی که می پرسید اینه ناهار خوردی شام خوردی خوابیدی درس خوندی در حالی که بعضی از شوهران این خانم ها حتی نمیدونن فرزندشون کلاس چندمه گاهی اوقات مردها اصلا نمیدونن فرزندشون کلاس چندمه سنش چقدره کجا مدرسه میره کجا کلاس میرود.
اینا رو نمیدونن
روحیه ها متفاوت
تفاوتهای ما با مردها است که باعث میشه ویژگی هامون متفاوت بشه شاید این تفاوت هاست که باعث میشه اسلام جایگاه محبوب تری رو ب زن بده محبوب تر و البته زیباتر
میل زن به محبوبیت و توجه خیلی زیاد است.


جایگاه زنان در اسلام | فاطمه پیوسی

تفاوت خیلی زیادی با مردها هست خانم‌ها میلشون خیلی زیاد هستش به این که مورد توجه قرار بگیرند در برابر مرد نسبت به محبت همسرشون نسبت به دوست داشتن مرد تمایل زیادی دارند و یکی از تفاوت‌های روحی زنان این هست که از مردشون دلربایی کنند.
این رو باز من نمیگم این رو خود دین اسلام میگوید.
میگه نیازهای روحی زنان هست که از همسرشون دلربایی کنند و نظر او را به سمت خودشان جلب کنند.
در صورتی که مرد فقط در صدد این هست که دل در گرو زنش بده شیفته بشود.
معمولاً مردها عاشقن و زنها معشوق دیگه
مرد اقتدارش را می خواد.
مردان ریشه اصلی زندگی هستند.
دست آفرینش ویژگی‌ها و وسیله های دلربایی را به زن داده در اختیار زنان قرار داده که برای شکار دل همسرشون ازش استفاده کنند این دانه ای که در وجود زن هست برای نگهداری همسرش چه در زبانش و چه در رفتارش چه در نوع برخوردش در مرد وجود ندارد.
مرد دلربایی زن را به دست می آورد و این دلربایی هست که مرد را در کنار زن سال‌های سال نگه میدارد و جذابیت به زندگی میدهد.


زنها میل به خودآرایی دارند میل به خودنمایی دارند و این ویژگی هست که از اول از همون اول اول به عنوان یک دل مشغولی در زن ها وجود داشته و اسلام این را در نظر داره میگه که برای همسرانتون تا میتونید آراستگی و زیبایی تون رو حفظ کنید و این آراستگی و زیبایی را به عنوان یک وسیله برای اینکه همسرتان را در دام عشق خودتو نگه دارید استفاده کنید.
قرآن داره به ما آموزش میده باور کنید خیلی سیاست های رفتاری رو داره به ما یاد میده به شرط اینکه ما این سیاست‌ها را یاد بگیریم اسلامی میگه که زن میل به حامی داشتن داره حمایت رو دوست داره مرد وظیفشه زنش را مورد حمایت قرار بده زن دوست دارد در پناه مردش قرار بگیره دوست داره که بهش محبت بشه ازش حمایت بشه و این رو وظیفه مرد میدونه که بهش حمایت بده.
ویژگی‌هایی که اسلام داره به زن میده از مردم می‌خواهم که در مقابل زنش کرنش کنه در خیلی جاهای دیگر از دنیا نمی تونید هم چنین چیزی را ببینید من فقط می خوام به شما دوستان یادآوری کنم که اگر دیگران دارن تو گوشمون زمزمه می‌کنند که حق ما را دین ما خورده این زمزمه‌ها اشتباه هست.
قبلش برم یه تحقیق بکنم یه بررسی بکنم یه اطلاعاتی کسب کنم و ببینم واقعا اینطور هست یا نه دارن یه سری چیزها را به یه سری چیزهای دیگه می بندند.


چرا یه بخشی از آن رو می‌شنویم یه بخش و نمی‌شنویم !!!!

سعی کنید روی اطلاعاتتون خیلی کار کنید، این مبانی اصولی مبانی هست که به ما کمک می‌کند در مورد یکسری مسائل قدرتمند بایستیم و بگیم نه، اینطور نیست اصولش و درستش اینه که من دارم می گم و با سند و مدرک بیام توضیح بدم; ببینید این روزها توی زندگی روزمره ما وجود رسانه‌های ارتباط جمعی به صورت غیر کنترل شده باعث شده که زندگی ها دچار چالش های خیلی خیلی زیادی بشه و ما ناخوداگاه از دینمون از وجودمون از درون اصلیمون فاصله گرفتیم و سردرگم داریم توی این رسانه‌ها میچرخیم.

تکمیل اطلاعات در رابطه با دین | فاطمه پیوسی

تاثیر رسانه!

ماهواره‌ها وجود شبکه‌های ماهواره‌یی کانال‌هایی که دارن ۲۴ ساعته به ما سریال هایی رو نشون میدن که این سریال‌ها فقط و فقط آموزش روابط نامشروع است و جالبه که این سریال‌ها از کشورهایی نشون داده میشه که هم دین مان هم اقلیم مان و حتی گاها هم پوشش ما هستند.
چرا نشونمون میدهند.
چون تربیت تلقین میاد روی ذهن شما کار میکنه و ناخودآگاه شما را درگیر میکنه و این درگیری‌ها در ذهن ما تبدیل به عادت میشه یواش یواش تبدیل به یک ویژگی رفتاری ما می شوند.
بدون اینکه حتی بدونیم.
بدون اینکه بخواهیم.
بدون اینکه دوست داشته باشیم، تحت تاثیر ویژگیهایی قرار می‌گیریم، که این ویژگی‌ها را قبلا دوست نداشتیم و
الان قبحش شکسته
تابوش شکسته
تابو اون ارزش‌های وجودی ما هست که الان از بین رفته است.
الان دیگه مسئله ای مثل ارتباط با نامحرم که قبلا یک مسئله خیلی مهم بود الآن در جامعه آنچنان اهمیت ندارد.

فاطمه پیوسی

یه بازبینی بکنیم زندگیمون رو

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.